top of page

Добре дошли в Клуб Дамски Свят

Години наред тя посещаваше гроба на непознат. Причината ме разплака.

  • 2 days ago
  • 3 min read


Бях отишъл на гробището заради един стар приятел.

Не бях стъпвал там от години. Животът ме беше завлякъл в своята вечна въртележка от работа, сметки, срокове и безкрайни задачи. Все намирах причина да отложа посещението. Все си казвах, че ще дойда следващата седмица.

Следващата седмица беше станала пет години.

Беше късен следобед. Слънцето вече се спускаше ниско и хвърляше дълги сенки между старите каменни паметници. Въздухът миришеше на бор и суха трева. Имаше онази особена тишина, която съществува само на такива места - не тишина от липса на звук, а тишина, пълна със спомени.

Докато вървях по алеята, забелязах възрастна жена.

Стоеше коленичила пред един стар гроб. Не изглеждаше като човек, който е дошъл за няколко минути. До нея имаше кофа с вода, малка четка и букет свежи полски цветя.

Внимателно почистваше буквите върху камъка.

Спрях за миг.

Нещо в тази гледка ме накара да се загледам по-дълго.

Жената беше елегантна въпреки възрастта си. Косата ѝ беше снежнобяла, а движенията ѝ бавни и спокойни. Имаше достойнство, което не можеше да се купи с пари.

Докато я наблюдавах, тя приключи, постави цветята и остана няколко секунди неподвижна.

После се усмихна.

На човек, който не беше там.

Любопитството ми надделя.

Приближих се.

-          Извинете - казах тихо. - Близък човек ли сте загубили?

Тя се обърна към мен.

Лицето ѝ беше спокойно.

-          Не.

Отговорът ме изненада.

Погледнах паметника.

Името не ми говореше нищо.

-          Роднина?

-          Не.

-          Приятел?

Тя отново поклати глава.

-          Не съм го познавала.

Признавам си, че в този момент не разбрах.

Човек не идва години наред на чужд гроб без причина.

Погледнах я объркано.

Тя сякаш прочете мислите ми.

-          Учудвате се, нали?

Кимнах.

Жената седна на близката пейка и посочи мястото до себе си.

Настаних се.

Няколко секунди мълчахме.

После тя започна да разказва.


Отговорът ѝ беше толкова прост, че за миг останах без думи.

Честно казано, не очаквах човек да каже подобно нещо на напълно непознат.

👉 Ако тази история ви интересува и искате да прочетете продължението⤵️⤵️⤵️




После тя започна да разказва.

  -          Преди дванайсет години дойдох тук за погребението на съпруга си. Бях съсипана. Не виждах смисъл в нищо. След церемонията останах сама и тръгнах без посока между алеите.

Гласът ѝ беше тих.

Спокоен.

 Но в него имаше нещо, което караше човек да слуша.

-          Тогава видях този гроб.

Тя посочи камъка.

-          Беше обрасъл в бурени. Цветята бяха изсъхнали. Нямаше снимка. Нямаше свещ. Нищо.

Замълча за миг.

-          Попитах пазача кой е бил човекът.

-          И какво ви каза?

Тя сведе поглед.

-          Че никой не идва.

Усетих как нещо се сви в гърдите ми.

-          Никой?

-          Никой.

Погледнах към камъка.

Изведнъж ми се стори много самотен.

-          Човекът нямал семейство - продължи тя. - Нямал деца. Нямал братя или сестри. Нямал никого.

Вятърът леко разлюля цветята.

-          И тогава си помислих нещо.

-          Какво?

Очите ѝ се насълзиха.

-          Че е страшно човек да си отиде от този свят и никой да не си спомня за него.

Гледах ръцете ѝ.

Бяха стари ръце.

Ръце, които бяха преживели много.

-          Оттогава идвам всяка година.

-          За непознат?

Тя се усмихна.

-          За човек.

После добави нещо, което никога няма да забравя.

-          Виждате ли... всички искаме да бъдем обичани. Но понякога в края на живота най-важното не е колко хора са ни обичали. А дали поне един човек ще спре за миг и ще си спомни, че сме съществували.

Погледнах към залязващото слънце.

Изведнъж целият ми забързан живот ми се стори ужасно шумен и ужасно празен.

Стояхме дълго без думи.

После жената стана.

Оправи цветята още веднъж.

Погали с ръка студения камък.

И тръгна бавно по алеята.


Гледах след нея, докато се изгуби между дърветата.

След това се върнах при гроба.

И за първи път в живота си оставих цвете на човек, когото никога не бях познавал.

Защото понякога човечността започва точно там, където свършва задължението.

А някои непознати ни оставят уроци, които приятелите ни не успяват да ни дадат за цял живот.

 
 
Подбрах и това за теб ✨
ша.png
Старинни ритуали
наричания
и баене
artwork_1779183917671_1.png
Астрология
Истории от живота.png
Истории
от живота
Знаете ли че....png
Билкар.png
artwork_1779185126994_1.png
БОГ ВЯРА Надежда.png
Вяра и Дух
Още от Клуб Дамски Свят ✨
bottom of page